korepetycje z języka angielskiego toruń

Dom Mikołaja Kopernika po remoncie

Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu – jedno z prawdopodobnych miejsc narodzin astronoma Mikołaja Kopernika w Toruniudom znajduje się w południowej części Zespołu Staromiejskiego, przy ul. Kopernika 15/17. Jest to zespół dwóch późnogotyckich kamienic z końca XV wieku, przebudowanych w XIX wieku i rekonstruowanych w drugiej połowie XX wieku. W trakcie rekonstrukcji przywrócono dawny układ wewnętrzny i fasadę z końca XV wieku posiadającą schodkowy szczyt i dekoracje malarskie. Kamienica stanowi przykład toruńskich, gotyckich kamienic kupieckich typu hanzeatyckiego. Kamienica numer 15 posiada bardzo bogatą fasadę z XIV wieku, przywróconą w 1972, jej maswerkowa dekoracja malarska została przywrócona podczas prac renowacyjnych w latach 1992–1994.

Dawniej ulica Kopernika nosiła nazwę Świętej Anny. Kamienica należy do tak zwanych spichlerzodomów, które w dawnych czasach spełniały zarówno funkcje mieszkalne i magazynowe.

 

23 czerwca nastąpi otwarcie Domu Mikołaja Kopernika po kilkumiesięcznym remoncie. Ruszyła już sprzedaż biletów dla zwiedzających.

Dzięki gruntownej rewitalizacji, na gości czekać będą zupełnie nowe atrakcje – zróżnicowane trasy tematyczne, ekrany dotykowe, kino 5D, liczne multimedia. Pojawią się również udogodnienia – zwiedzanie odbywać się będzie płynniej, zamontowana zostanie winda zewnętrzna dla niepełnosprawnych.

Wejściówki są już do nabycia we wszystkich kasach Muzeum Okręgowego w Toruniu oraz na stronie bilety.muzeum.torun.pl w cenie 17 złotych (normalny) i 10 złotych (ulgowy).