przewodnik miejski w toruniu

Smok Toruński

Niewiele osób wie, że nie tylko Kraków ma swojego smoka, ale także Toruń. Od 9 czerwca 2008 roku na ulicy Przedzamcze pojawił się ceramiczny smok – jakie jest jego pochodzenie?

Legenda toruńskiego smoka

Toruński smok pojawił się na pamiątkę wydarzeń z 1746 roku, kiedy to uważano że prawdziwy smok pojawił się dwukrotnie na Przedzamczu. Relacja z tego wydarzania została spisana w kancelarii miejskiej 13 sierpnia 1746 roku, było aż dwóch świadków wydarzenia – mistrz ciesielski Johann Georg Hieronimi, który widział nietypowego stwora 13 czerwca 1746 roku, oraz Kataharina Storchin, żona miejskiego żołnierza (członka straży miejskiej), która widziała smoka na początku lipca tego roku.

Miał on mieć około 2 metrów wysokości, cztery łapy jak szczur, które były zrośnięte błonami. Hieronimi określił kolor smoka jako czarny, z kolei Storchin powiedziała że był on na głowie i na tułowie ciemnoszary, a jego ogon był jasnobrązowy i błyszczał.

Niestety oryginał protokołu z zeznaniami świadków uznano za zaginiony, mimo że był podobno dostępny jeszcze w latach 60 tych XX wieku w archiwum Torunia.

Chcesz zobaczyć toruńskiego smoka?

Zapraszamy do Torunia, poza smokiem jest tu ogromna ilość ciekawych atrakcji, które umilają czas 🙂